Pomocte mi zlepšovat moje služby povolením souborů cookies...

Proč potřebuji Váš souhlas? Používání souborů cookies je nezbytné pro používání analytických nástrojů, které mi pomáhají pochopit potřeby mých zákazníků. Díky nim mohu moje služby neustále zkvalitňovat a přesně cílit.

Předem děkuji za Váš souhlas.

Technické
aby tyto stránky správně fungovaly
Vždy povoleno
Analitické
abych věděl co můžu zlepšovat (Google Analytics, ...)
Marketingové
abych Vás neobtěžoval nevhodnou reklamou (Aktuálně nepoužívám)

před 3 lety Ondřej Pech

Jak se fotí celodenní svatební reportáž 2020

Zajímalo Vás někdy, co stojí za krásnými fotografiemi ze svatebního dne? Tak takhle začínal můj článek na tohle téma z roku 2017 a říkal jsem si, že by stál za „drobnou“ aktualizaci. Rád bych Vám nabídnul můj pohled fotografa na focení svatebního dne. A… číst dál...

Zajímalo Vás někdy, co stojí za krásnými fotografiemi ze svatebního dne? Tak takhle začínal můj článek na tohle téma z roku 2017 a říkal jsem si, že by stál za „drobnou“ aktualizaci. Rád bych Vám nabídnul můj pohled fotografa na focení svatebního dne. A co se změnilo po dalších 4 letech praxe můžete následně sami posoudit. Dnes bych se s Vámi rád podíval na focení svatebního dne od chvíle, kdy si vybíráte svatebního fotografa až po Vaši radost z „doufám nádherných“ fotek.

Především je třeba říct, že fotograf nepracuje pouze pokud je zrovna na svatbě. Za samotným focením svatby je tedy hodně věcí, které musí fotograf udělat, aby měl vůbec co fotit. Mluvím o propagaci, koupě pořádného vybavení, co k práci potřebuje, celkem nudné úřední věci a mnoho dalšího. Dobrý fotograf ví, že nenabízí pouze focení svatby ale nabízí svoji osobu obecně. Záleží mu tak na dobrém jméně a za tím stojí hodně dlouholeté práce a mnoho spokojených zákazníků.

Pojďme ale už k věci, než se začnete nudit a článek zavřete. Před svatbou samotnou následuje schůzka s novomanželi. Nebo aspoň tak to bylo v roce 2017. Teď už si na schůzky tolik nepotrpím, ono letos by to ani nešlo kavárny jsou bohužel kvůli covidu zavřené. Nicméně bych rád doporučil „předsvatební focení“. Jde o možnost se potkat ještě před svatbou a rovnou v pozici, jak to bude na svatbě, tedy já za foťákem – vy před objektivem. U focení samozřejmě můžeme probrat všechno co Vás bude zajímat ohledně svatby, vyzkoušíte si, jak se Vám se mnou fotí a taky si odnesete několik pěkných fotek. Vyzkoušíte si tak jak se Vám se mnou bude spolupracovat i na svatbě samotné. A navíc i prakticky celý proces až po odevzdání fotek. Uvidíte, že na svatbě už to bude hračka.

Ať už se pro předsvatební focení rozhodnete nebo ne. Pokud se domluvíme na focení svatby tak mám Vaše datum v kalendáři a pravděpodobně jsme už podepsali smlouvu. Smlouvu neberte jako nějaký zbytečný úřední krok nebo snad nějaký doživotní závazek. Jde mi především o to, že si vydefinujeme, na čem jsme se dohodli. To znamená že máte opravdu zájem, kolik ze svatby dostanete hotových foteka a taky kdy je dostanete. A další takové věci, které je potřeba si vyjasnit, aby se nestalo, že po svatbě zjistíme, že jsme se v něčem špatně pochopili. Ostatně smlouva je „pro Vás“. Fotograf má svou část peněž za rezervaci termínu jako pojistku, že to dopadne, ale co má zákazník? Jak by klient bez smlouvy mohl vědět, že se na Vás fotograf nevykašle týden před svatbou. Potom je Vám na nic, že Vám vrátí zálohu, když týden před svatbou budete bez fotografa.

Pokud nebudete mít mezi rezervací termínu a svatbou žádné dotazy, tak se posuňme až týden před svatbu. To se Vám nejspíše ozvu v kolik a kde mám být ve vašem dni „D“ na značkách a případně doladíme poslední věci :). Večer před svatbou pořád platí, že si zkontroluji techniku. To jsou pro mě 2 foťáky, pár objektivů, paměťové karty a baterky. Co se za posledních pár let změnilo je to, že mě na svatbě už s největší pravděpodobností neuvidíte s bleskem, protože blesk není přirozené světlo, a to je pro mě nuda :D. Víc toho před svatbou už řešit nemusíme. Budeme spolu celý den, takže harmonogram svatby a další Vaše speciální požadavky vyřešíme až na místě.

Teď už musím trochu odbočit od původního článku. Každá svatba je jiná, začíná v jiný čas, jsou tam jiní lidé a je na jiném místě. Takže neexistuje přesný návod kdy se co bude dít. Máme tu ale pár stěžejních bodů, co dost pravděpodobně budou i na vaší svatbě, jen ignorujme v jakém pořadí. Těmi body jsou:

  • Přípravy nevěsty / ženicha
  • Obřad
  • Svatební hostina / raut, přípitky, a pár tradic před jídlem
  • První tanec
  • Krájení dortu
  • Společné focení

Společné focení novomanželů jsem schválně nechal na konec. Protože na mých svatbách je to většinou i téměř to poslední, co fotím, než Vás nechám si užívat alkohol plnými doušky až do rána. Je to to nejlepší, co můžete udělat. Je krásné světlo zapadajícího slunce, svatební hosté jsou nakrmení nebo už dokonce i tancují a vůbec si nevšimnou, že jim tam hoďku nebo klidně i déle chybíte. Pokud se nějaká rádoby „koordinátorka“ – (mamča na mateřské co se jí líbilo organizovat svoji svatbu tak si řekla, že by si tím mohla přivydělat) nerozhodne, že fotit se půjde prostě v pravé poledne v 30 stupních ve stínu, protože je koordinátorka a prostě to tak naplánovala. Tak fotím vždy zpravidla na večer.

Jelikož jsem fotograf, tak se mi bod „společné focení novomanželů“ zdál jako nejdůležitější. Stejně tak bychom mohli rozebrat, jak fotím krájení dortu, první tanec, přípravy nevěsty nebo ženicha. Nerad bych ve Vás vzbudil dojem, že tyhle části svatebního dne jsou vlastně zanedbatelné, to rozhodně nechci. Určitě jsou jak pro Vás, tak pro mě stejně důležité. Ale myslím, že to tu nemusím popisovat krok po kroku, konec konců mám na webu více galerií ze svateb od rána až do večera, a tak se můžete sami podívat na kteroukoli část svatebního dne a jak ji fotím. Jednu věc Vám ale můžu slíbit a to, že svatební focení od rána až do večera pořád beru spíše jako reportáž, a tak k tomu i přistupuji. Nečekejte ode mně žádné strojené pózy ani kýčovité fotky. Vaši svatbu zachytím přesně tak skvělou, jaká byla. Nepotřebuji k tomu žádné příkrasy ani Vás nebudu otravovat abyste se mi někde prošli ještě jednou, protože si to potřebuji vyfotit z deseti úhlů abych si potom mohl vybrat ten nejlepší. Je za mnou 8 let zkušeností a dost často vím, jaký úhel se kdy hodí nejvíce ještě, než se podívám do hledáčku.

No a je po svatbě. Co Vám z toho zbylo? Řízky na druhý den, zvadlá kytka a možná šaty. Smutné… Ale něco přece jen máte. Máte manžela nebo manželku na celý život. A nebojte se, fotky budou z pravidla během pár dní. Teda jejich první sada. Rovnou si můžete s Vaším protějškem prožít svatbu ještě jednou hned při vybírání fotek které se Vám nejvíce líbí a které budu ještě dále upravovat. Termín dodání těchto fotek už Vám úplně přesně neřeknu, záleží, jak dlouho Vám je bude trvat vybrat ty nejlepší fotky a jak se zrovna trefíme mezi další svatby. Ale déle než 4 týdny na ně rozhodně čekat nebudete.

Na závěr budu rád, když mi napíšete, jak se Vám fotky líbily a jak jste se mnou byli spokojení. A budu se těšit, že se třeba uvidíme, až vás ve Vaší rodině bude trochu víc, při dalším společném tentokrát rodinném focení.

Budeme si rozumět? Tak se do toho pusťme…

Za focením přijedu rád kamkoliv. K vytvoření kompletní cenové kalkulace potřebuji znát jen pár detailů. Vyplňte prosím nezávazně kontaktní formulář a rád vám připravím nabídku šitou na míru vašim požadavkům.