Pomocte mi zlepšovat moje služby povolením souborů cookies...

Proč potřebuji Váš souhlas? Používání souborů cookies je nezbytné pro používání analytických nástrojů, které mi pomáhají pochopit potřeby mých zákazníků. Díky nim mohu moje služby neustále zkvalitňovat a přesně cílit.

Předem děkuji za Váš souhlas.

Technické
aby tyto stránky správně fungovaly
Vždy povoleno
Analitické
abych věděl co můžu zlepšovat (Google Analytics, ...)
Marketingové
abych Vás neobtěžoval nevhodnou reklamou (Aktuálně nepoužívám)

před 7 lety Ondřej Pech

Dobré fotografie (ne)dělá dobrý fotoaparát

Jak bych to jen obešel ještě trošku jinak? Dobré fotky vyfotí fotoaparát, ale vytváří je fotograf. Foťák vždy bude jen nástroj k zachycení toho, co fotograf chce. Je důležité mít dobrý nástroj. Kvalita fotoaparátu rozhoduje o tom, jaké jsou hranice… číst dál...

Jak bych to jen obešel ještě trošku jinak? Dobré fotky vyfotí fotoaparát, ale vytváří je fotograf. Foťák vždy bude jen nástroj k zachycení toho, co fotograf chce. Je důležité mít dobrý nástroj.

Kvalita fotoaparátu rozhoduje o tom, jaké jsou hranice fotografovy tvorby, co si může v uvozovkách dovolit, jak velké může nastavit ISO, aby fotografie byli ještě použitelné, menší hloubku ostrosti u plnoformátových zrcadlovek apod. Lepší fotoaparát otevírá fotografovi další možnosti, jak může scénu ztvárnit. Je to i o blesku, odrazných deskách a jiných záležitostech.

Tohle je ale jen stránka techniky. To, jaký objektiv v danou chvíli použít, aby fotografie vypadala co nejlépe, jaký zvolit úhel záběru a to, co dobrý fotograf dělá téměř automaticky – nastavit správně fotoaparát během několika vteřin, za něj sebelepší fotoaparát neudělá.

Vezměme to z jiného úhlu. Čím lepší fotoaparát, tím méně automatických nastavení bude mít. Takže v rukou nefotografa nám to dává jednoduchou rovnici: špatný fotograf + dobrý foťák = špatné fotografie a naopak špatný fotograf + levnější foťák = dobré fotografie.

V takovém vyjádření lze ovšem pokračovat dále. Pojďme se podívat na pár dalších rovnic, resp. jak je to s dobrými fotografy? Dobrý fotograf + špatný foťák = dobré fotografie a ještě poslední případ dobrý fotograf + dobrý fotoaparát = výborné fotografie.

V takovém vyjádření lze ovšem pokračovat dále. Pojďme se podívat na pár dalších rovnic, resp. jak je to s dobrými fotografy? Dobrý fotograf + špatný foťák = dobré fotografie a ještě poslední případ dobrý fotograf + dobrý fotoaparát = výborné fotografie.

Pokud tedy hledáte jako nefotograf dobrý foťák, porozhlédněte se raději po kompaktních fotoaparátech. Jsou lehčí, menší, jednoduší a ve Vašich rukou udělají lepší fotku, než kdejaká zrcadlovka. Zrcadlovka totiž předpokládá, že fotografie budete ještě dále zpracovávat v počítači, což u 680 fotek z Vaší dovolené pravděpodobně nehrozí.

Zpět k tématu. Abych to shrnul v jedné větě: „Dobrý foťák posouvá dobrému fotografovi limity jeho tvorby.“

Pokud máte zrcadlovku a chtěli byste naplno využít její potenciál, tak můžete zkusit navštívit nějaký kurz. Ale OPATRNĚ, aby to nebyly jen vyhozené peníze. Spíše se zaměřte na kurzy pořádané fotografem, jehož fotografie se Vám líbí a na jehož workshopy a workflow jsou dobré ohlasy. například zde!

Budeme si rozumět? Tak se do toho pusťme…

Za focením přijedu rád kamkoliv. K vytvoření kompletní cenové kalkulace potřebuji znát jen pár detailů. Vyplňte prosím nezávazně kontaktní formulář a rád vám připravím nabídku šitou na míru vašim požadavkům.