Pomocte mi zlepšovat moje služby povolením souborů cookies...

Proč potřebuji Váš souhlas? Používání souborů cookies je nezbytné pro používání analytických nástrojů, které mi pomáhají pochopit potřeby mých zákazníků. Díky nim mohu moje služby neustále zkvalitňovat a přesně cílit.

Předem děkuji za Váš souhlas.

Technické
aby tyto stránky správně fungovaly
Vždy povoleno
Analitické
abych věděl co můžu zlepšovat (Google Analytics, ...)
Marketingové
abych Vás neobtěžoval nevhodnou reklamou (Aktuálně nepoužívám)

před 3 lety Ondřej Pech

Svatební fotograf, jaká je normální cena a co za ni chtít

Jaká je normální cena svatebního fotografa Často dostávám otázky typu, jaká je vlastně normální cena za svatebního fotografa. Rád bych na to uměl odpovědět. Stejně jako s každou jinou službou se cena odvíjí od toho, co od fotografa očekáváte. Na… číst dál...

Jaká je normální cena svatebního fotografa

Často dostávám otázky typu, jaká je vlastně normální cena za svatebního fotografa. Rád bych na to uměl odpovědět. Stejně jako s každou jinou službou se cena odvíjí od toho, co od fotografa očekáváte. Na internetu se ceny „svatebních fotografů“ hodně liší. Pohybují se od pár tisíc až po částku ke sto tisíci korun. Jak se v tom tedy vyznat? Nejdůležitější je si tedy říct, jak moc je pro vás zrovna fotograf na svatbě důležitý. Co myslíte? Která z investic do Vaší svatby Vám zůstane i po svatbě samotné?

  • můžete si usušit svatební kytici, pokud teda celý den přežila
  • pokud jste se rozhodly si svatební šaty koupit místo jejich půjčení tak si je můžete schovat pod postel nebo na půdu
  • pokud jste hodně odvážní, můžete si schovat „něco“, co Vám zůstane po svatební hostině, ale úplně bych to nedoporučoval
  • a konečně to, o čem se bavíme, „svatební fotografie“ a video

Svatební fotografie a případně video jsou totiž to jediné, co Vám ze svatebního dnes zůstane a jako bonus na těch fotkách jsou právě i ty šaty, kytice, výzdoba, ... Ale hlavně na dobrých fotkách ze svatebního dne Vám zůstanou „emoce“. Díky nim můžete prožívat svatební den stále dokola, kdykoli jen budete chtít. Přesto se v našich končinách za svatební hostinu utratí mnohonásobně víc než za kvalitního fotografa. No co, jsme Češi – hlavně ty svatebčany nakrmit.

Podle toho, jak moc Vám na fotkách záleží, můžete pokračovat ve výběru vhodného svatebního fotografa. Zkusme si je tedy nějak rozdělit. Pro jednoduchost zatím předpokládejme, že fotograf má určitou „osobní soudnost“ a cena svatebního fotografa je tedy přímo úměrná kvalitě. Jsem z Jižní Moravy, a tak si troufnu říct, že s cenou fotografa je to jako s cenou vína. Jasně, můžete si koupit v Lidlu Tokaj za padesát korun a pokud očekáváte, že se z něj pěkně zdegustujete tak splní vaše očekávání stejně jako každé víno.

Na Moravě se totiž víno nepije ale degustuje, a tak se nemůžete opít ale jen zdegustovat.

Stejně tak si můžete koupit výběr z hroznů za který dáte pravděpodobně víc peněz ale kromě toho, že se zdegustujete, tak Vám bude zřejmě i víc chutnat a ráno vás nebude pekelně bolet hlava. A pokud chcete opravdu kvalitu, tak můžete zajet za vyhlášeným vinařem pro nejlepší víno v okolí a když ochutnáte tak si řeknete „Nic tak dobrého jsem nikdy nepil“.

Svatební fotograf, cena - Verča a Slávek

Svatební fotografové, pomyslné cenové kategorie

Když si to konečně přeneseme k ceně svatebních fotografů, můžete mít fotografa za cenu od 10 tis. korun. Bude to pravděpodobně nadšenec se základní neprofesionální technikou, která nemusí vydržet, když Vám třeba celá svatba proprší. Bude to nejspíše začátečník bez zkušeností nebo se z nějakého jiného důvodu nedokázal prosadit za cenu mírně vyšší, co říct víc – každý nějak začít musí.

Od fotografa s cenou od 10 do 15 tis. Můžete očekávat, že už svoji práci bere celkem vážně. Pravděpodobně má víc proti techniku a hlavně to nebude první svatba co v životě fotí.

15–30 tis. si řekne zkušený fotograf s několikaletou praxí. Zpravidla také vytížený a je potřeba ho rezervovat alespoň půl roku dopředu. Má kvalitní techniku a nabízí mimo jiné i další služby jako je internetová galerie, kvalitní tisk fotografií. Záleží mu na dobrém jméně, a tak má fotky nějakým způsobem zálohované od jejich vyfocení ve foťáku minimálně do předání finálních fotek zákazníkovi. Což se může zdát jako samozřejmost, ale s klidným srdcem můžu říct, že to u nás bohužel rozhodně není standardem.

Fotografové s cenovkou přes 30 tisíc korun bývají obecně známými a uznávanými profesionály v oboru kteří opravdu věcí co dělají. Jejich perfektní výsledky jsou zaručené a podložené dlouhou praxí.

Jak už jsem zmínil nežijeme v ideálním světe, a tak cena fotografa není přímo úměrná jeho zkušenostem a dovednostem. Ať už si říkají nesmyslně moc nebo naopak málo. Nejde se řídit pouze cenou. Jednak cenu ovlivňuje mnoho faktorů například pokud chcete fotografa z Ostravy a svatba bude v Aši, musí za Vámi za nějaký peníze dojet, pokud jede tak daleko tak po 12 hodinách focení a 6hodinové cestě musí někde přespat, a to jsou náklady za fotografa „stejné kategorie“ budou pravděpodobně vyšší, než když si najdete fotografa v Čechách přitom mají oba přibližně stejnou kvalitu.

Svatební fotograf, cena - Verča a Slávek

Na co si dát pozor při výběru fotografa

Rozhodně se ptejte! Nebojte se vašich kandidátů na ideálního fotografa zeptat na cokoli vás bude zajímat. Nemusí to ani souviset s focením, pokud ještě váháte s místem konání svatby, zeptejte se. Zkušený fotograf už třeba někde v okolí fotil a může Vám pomoci. Dobrý fotograf Vám vždycky rád poradí.

Ptejte se, jak zálohuje fotky. Měl by na svatbě mít dva fotoaparáty nebo jeden s možností ukládat na obě karty stejné fotky. Měl by mít kvalitní vybavení včetně právě paměťových karet. Jinak se může stát, že Vám nebude mít co odevzdat.

Zkušený fotograf má na webu ukázku alespoň pár celých svatebních galerií nebo Vám ji rád pošle, když si o to řeknete. Pokud je na jeho webu jen pár fotek z různých svateb, měli byste se mít na pozoru, jestli se náhodou fotograf nechlubí jen tím nejlepším, co se mu zrovna povedlo. Chtějte vidět celou svatební reportáž.

Chtějte vědět co za svoje peníze dostanete. Kolik dostanete výsledných fotek a za jak dlouho od svatby. Jestli se dostanete i k neupraveným fotkám a cokoli dalšího. Pokud si chcete být jistí a nechcete nic riskovat – a to byste měli chtít. Chtějte smlouvu na focení svatby. Většina lepších fotografů Vám ji stejně minimálně nabídne, je to známka toho, že si dlouhodobě drží kvalitu a ví co může za svoji cenu nabídnout.

A hlavně mějte na paměti – svatební fotky Vám nikdo podruhé nevyfotí.

Budeme si rozumět? Tak se do toho pusťme…

Za focením přijedu rád kamkoliv. K vytvoření kompletní cenové kalkulace potřebuji znát jen pár detailů. Vyplňte prosím nezávazně kontaktní formulář a rád vám připravím nabídku šitou na míru vašim požadavkům.